Metody Jarosława K. (2)

10 czerwca 2010
Autor: , 529 x

W części 1 poruszyliśmy temat napastliwości w wypowiedziach Kaczyńskiego. Dzisiaj część 2:

Niedopowiedzenia zamiast pomówień

2007 JK i premier Hiszpanii
(fot. G.Monteforti, Wikimedia)

Niby-niedopowiedzenia, starszym przypominające gierkowskie wicie, rozumicie – to metody indoktrynacji stosowane powszechnie przez władze PZPR i PRL. Nauczyły one naród, że o pewnych sprawach się nie mówi głośno, bo… „sami wiecie”, bo „rozumie pan”. Nikt do końca nie wiedział, dlaczego, ale często zdawało się, że wie, że rozumie, że inaczej nie można.
Od 1989 już o wszystkim wolno mówić głośno. Czy o wszystkim? Nie, nie wolno mówić tego, co jest sprzeczne z prawem.
Gdyby Jarosławowi Kaczyńskiemu zakazać (ha-ha, jemu nikt nie może zakazać!) niedopowiedzeń i ogólników, miałby naprawdę niewiele do powiedzenia.
Wystarczy odsłuchać dowolny fragment jego licznych wypowiedzi: podkradane wszystkim kandydatom hasła pozytywne plus niedopowiedziana do końca i pusta krytyka, nie podparta innymi dowodami poza własną napastliwością (o tym w części 1).
Niedopowiedzenia są mu niezbędne do oczerniania. Gdyby były dopowiedziane – musiałby się tłumaczyć przed sądami z licznych pomówień. A tak – przecież nie mówił, kto stał tam, gdzie wtedy ZOMO, ale sami wiecie, rozumiecie… W ten sposób manewruje prawdą: pozornie nie kłamiąc – kłamie jak najęty.

Ewidentnym przykładem niedopowiedzeń mogą być mętne pomówienia Radosława Sikorskiego, atakowanie go bliżej nieokreślonymi zarzutami. [Gazeta Prawna]

W wywiadzie udzielonym ostatnio portalowi onet.pl dziennikarz Jacek Nizinkiewicz bardzo sprawnie co i raz wychwytuje takie mętne niedopowiedzenia i zwraca się do prezesa PiS: „uściślijmy”, „nie słyszałem o tym”, „o jakim monopolu pan mówi”, „wcześniejsza argumentacja jest mało przekonująca”…
Dlatego choćby warto przeczytać ten wywiad. Na ogół dziennikarze zadowalają się pseudo-żartami prezesa PiS oraz pustymi frazesami w odpowiedzi na konkretne pytania.

Pomijam, oczywiście, dziennikarzy dwóch czasopism całkowicie opanowanych przez PiS. Oni mają inne zadanie od prezentowania prawdy i wydaje im się, że cel uświęca środki.

Dodaj coś od siebie

Trzeba się zalogować, żeby komentować.

Ebuki.EU
audio + e-book
e-sklep i wydawnictwo
Czerwiec 2010
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930